×Share this page
 
  

Sadece Hosting review

0 user reviews, 0 testimonials, 20 products, 0 promotions, 3 social accounts, 12328 domains, 10820 hosted, Alexa #87273, listed 2008 (#6341)
sh.com.tr
sh.com.tr logo
Sadece Hosting
Otakcilar Cad No: 78 Flat Ofis Plaza
İstanbul 34000
TR
Phone 90 212 437 85 50

Website language(s): tr-TR
Alexa Rating87,273▲ 10,365
Price Range$ 1.58 - $ 169.00Support24x7Offer CurrencyUSD
Payment OptionsCredit / Debit / Prepaid Cards
SEO MOZ Authority29/45Links196,740
Profile completion status:
Things done
Company descriptions is fine
Company address location is complete
Company phone/fax is added
Company Twitter and Facebook accounts are added
"About page" URL or "Contact page" URLs are added
Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URLs are added
Products (plans) are added
Note: Add a promotion or coupon

100%
Listed and verified since 2008

Overview

Services: Web HostingDomain Registration | Redirected from sadecehosting.com

About Sadece Hosting

Şirketimiz Hakkında
Şirketimiz hakkında bir kaç cümle

2004 yılında kurulduk, 2005 yılında servislerimizi sunmaya başladık, teknolojiyi takip ettik, genelde hep bir adım önde kararlar aldık, hızlı uyguladık, çabuk adapte olduk ve en önemlisi tüm bu değişiklikleri müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre organize etmeyi başardık.

Bu yazıyı yazmadan önce 2007 yılındaki “hakkımızda” yazımızı tekrar okuduğumuzda, yazımızın sonunu “2007 yılı bize ne getirecek diye düşünmek yerine yaptığımız işten nasıl daha çok keyif alacağımızı düşünmeyi tercih ediyoruz” diye bitirmişiz.

2007 yılından bugüne şirketimiz pek çok konuda “ilk olma” özelliğinin yanında “en büyük” olma özelliklerini de kazandı. En büyük datacenter, en çok sunucu barındıran datacenter, en büyük Türk Telekom internet erişim kapasitesi, en büyük yurtdışı erişim kapasitesi…

Şirketimiz kurumsal ve bireysel müşterilerine sağladığı hızlı ve kolay servisler, ihtiyaçlarının tamamına karşılık gelen ürün yelpazesi ve teknolojik gelişmelerin tamamını bünyesinde barındırması sayesinde hep büyüdü. Müşteri memnuniyetini olmazsa olmaz kabul etti, yaptığı işi en iyi yapmak için çalıştı.

En ufak bireysel web sitesinden, ülkemizin en büyük web sitelerine kadar her boyuttaki internet servisini sunmak, bu servisleri güncel, hızlı ve tecrübeli bir ekip ile sağlamak şirketimizin en büyük gücüdür. Bu güç sağladığımız servislerin çekirdeğini oluşturur. Bu güç müşterilerimizin web hosting işlerini düşünmek yerine kendi işlerine tamamen odaklanmalarını sağlar.

2009 bizim için gerçekten farklı bir yıl oluyor. Sizler yani müşterilerimiz web hosting ihtiyaçlarınızda bizi her zaman yanınızda göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Her tür Hosting çözüm ihtiyaçlarınız için bize 7 gün 24 saat danışabilirsiniz.

Datacenter, Verimerkezi
sayesinde bu Datacenter'lar Türkiye içerisindeki ilk ve en büyük olma özelliklerini korumaktadır.

SadeceHosting sahip olduğu Datacenter mecralarında güvenli, temiz, yedekli bir servis sunmayı amaçlar. Enerji Sistemleri, Soğutma Sistemleri, Güvenlik Sistemleri sayesinde kalite belgelerine sahiptir ve düzenli olarak denetime tabi tutulmaktadır.

İç network ekipmanları Cisco ve Juniper backbone switchler üzerinde yürütülmekte, alt ekipmanlar Layer2 tabanında servis vermektedir.

Internet omurgası Juniper MX ve M serisi router cihazlar üzerinden sağlanmaktadır.

SadeceHosting Datacenter, aşağıda belirttiğimiz Türkiye'nin en büyük alt yapı sağlayıcıları ile direk bağlantılara sahiptir.

Türk Telekom 1x10 Gbit - 4x1 Gbit (fiziksel yedekli olarak)

Tellcom 3x10 Gbit (fiziksel yedekli olarak)

Aynı zamanda Türkiye içerisindeki en büyük erişim sağlayıcılar ile peering bağlantılarına sahiptir.

Datacenter içerisinde Juniper ISG network ekipmanları ile DDOS ve Botnet koruma ürünleri müşterilerimize sağlanmaktadır.

IP tabanında ipv6 yayını için hazır durumdaki network sistemimiz üzerinde BGP4 yayın yapılmaktadır. Mayıs 2009 tarihinde 128 bin ip adresi yayını firmamız networkünden gerçekleştirilmektedir.

Datacenter, Kiralik Sunucu, Web Hosting Alt yapimiz

Tamamen kendi ekibimiz tarafindan geliştirilen Kontrol Panel uygulamamiz ile entegre çalişan sistemlerden oluşan Web Hosting hizmet yapimiz tüm müşterilerimizin satin aldiklari bütün hizmetleri sadece kendi servislerini yürüten sunucular üzerinden saglamak ve tek bir noktadan yönetmek üzerine kurulmuştur.

Kontrol Panel sistemimiz şu anda 4 sunucudan oluşan Mail Server grubumuz, 3 sunucudan oluşan SQL Server grubumuz, 14 sunucudan oluşan Linux Web Hosting Server grubumuz ve 20 sunucudan oluşan Windows Web Hosting Server Grubumuzun tamamini tek bir noktadan yönetmektedir.

Bu modelde bir müşterimiz bir e-mail hesabi yarattigi anda kontrol panel sistemimiz Mail Server grubumuza komut gönderecek ve işlemi gerçekleştirecektir. Bu model yatirim maliyetlerimizi çok yükseltmekte fakat servis kalitemizi en üst seviyeye çikartmaktadir. Örnek olarak bir sunucumuzun arizalanmasi durumunda yedek sunucular devreye girecek ve müşterilerimizin çok düşük bir miktarinda sorun yaşanarak en yüksek online degerlerine erişebilinecektir.

HP DL 380 G5, DELL PowerEdge 2950 III sunucularinin yani sira 2008 yili itibari ile SadeceHosting DELL BLADE ve DELLEQUALLOGIC SAN disk sistemlerini donanim parkina katmiştir. Hosting servislerinin yani sira VPS, VDS gibi sanal sistemlerimiz fiziksel yedekleme + yazilimsal yönetim imkanlari sayesinde en yüksek uptime kapasitesine ulaşmaktadir.

SadeceHosting hizmet sundugu Hosting servislerinin tamaminda RAID teknolojisini kullanarak hem performans hem de fiziksel güvenlik saglamakta ve gereken performans taleplerinde bu yapi sayesinde yeni cihazlari hiçbir hizmeti durdurmadan yükseltebilecektir.

Sunucularda INTEL Quadcore XEON Cpu ailesini tercih eden firmamiz Hosting sistemleri için bu yazimizi hazirladigimiz günlerde fiziksel yedekli 30 Terabyte kapasitede servis vermektedir.

SadeceHosting 2006 yilindan bugüne Microsoft SPLA partner programi üyesidir. Sundugu tüm Microsoft tabanli Hosting servisleri için Windows 2003 Server ailesinin yani sira 2008 yili itibari ile Windows 2008 Server ailesini aktif olarak kullanmaktadir. MSSQL ve Exchange Hosting gibi özel servisler için yetkin ekibi sayesinde SadeceHosting sizlere tamamen lisansli ve orijinal yazilim ailesi ile servis sunmaktadir. Microsoft servis grubumuz üzerinde ASP, ASP.NET yazilimlarina hizmet vermekteyiz.

Şirketimizin en büyük gücü Linux tabanindaki becerisi ve teknik kapasitesinden gelmektedir. Yaklaşik 12 yillik bir Linux tecrübesi bulunan teknik kadromuz sizlere PHP-MYSQL uygulama geliştirme ortamini DEBIAN Linux dagitimi üzerinde sunmaktadir. Şirketimiz Linux Web Hosting konusunda Türkiye içerisindeki en güncel hizmet sunan, en sorunsuz servis veren firma pozisyonundadir.

E-mail sistemlerimiz Kurumsal Web Hosting servisimizin hayat kaynagi ve kalbidir. Günde 9 milyondan fazla postayi sonlandiran, 4 Terabyte veri alani kullanima sahip e-mail hizmetlerinizde Linux QMAIL mail sistemimiz üzerinde, tamamen kendi ekibimiz tarafindan düzenlenmiş SPAM ve ANTIVIRUS sistemleri ile hizmet sunmaktayiz.

SadeceHosting sunuculari, Mars Telekom ve kendi ofisi içerisindeki 2 farkli datacenter bünyesinde toplamda 4 adet 40u kabinet içerisinde özel olarak düzenlenmiş alandan servis sunmaktadir.
Sadecehosting sahip oldugu 2 farkli sistem odasi içerisinde 5 adet fiziksel Türk Telekom hatti bulunmaktadir. Bu hatlardan 4 adet hat 1 Gbit kapasitesinde, 1 hat 10 Gbit kapasitesinde erişim kapasitesi saglamaktadir. Bu kapasiteler ile Türk Telekom üzerinden internet hizmeti satin alan En büyük müşteri durumundayiz. Sadecehosting en gelişmiş network alt yapilarini kullanir. Bu yapiya uygun olarak Superonline ve Türkiye'nin ilk ve en büyük peering sistemi olan tr1 alt yapisina 2 adet 10 Gbit kapasite ile erişim imkani bulunmaktadir. Toplam trafik kapasiteleri sayesinde Sadecehosting Türkiye içerisindeki en büyük alt yapi saglayici datacenter durumundadir.

Tüm erişimler Juniper Router tabaninda, Cisco Switch ortaminda fiberoptik erişimler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Network altyapisi 2008 Ocak ayindan itibaren Mars Telekom tarafindan desteklenen firmamiz şu anda ülkemiz içerisindeki en hizli erişim imkanlarini kullanmaktadir.

Datacenter'imiz ve erişim kapasitemiz hakkinda bilgiler için Datacenter sayfamizi incelemenizi önermekteyiz.

Tüm servislerimiz 7/24 görev yapan toplamda 12 kişilik bir destek ekibi tarafindan izlenmekte, 4 kişilik uzman mühendis ekibimiz tarafindan yönetilmektedir. Sorulariniz telefon, e-mail veya ticket sistemimizden kabul edilir ve en kisa sürede bu ekiplerimiz tarafindan sonuçlandirilir.

Izleme ve takip sistemlerimiz teknolojik olarak pek çok olasiligi izler ve yönetim işlemlerimizde en hizli müdahale ve tespitleri yapmamiza olanak saglar.

-----

We were founded in 2004, in 2005 we began offering our services, we catch up with technology, they usually have a step ahead of the decisions, quickly implemented, and most importantly, all these changes, we have quickly adapted to the needs of our customers were able to get organized.

Before writing this article in 2007 "about us" when we read our article again, the end of our article, "the year 2007 will bring us what we do rather than worry about how much more pleasure from work alacağımızı prefer to think," he finished.

Since 2007 on many of our company, "becoming the first" feature, as well as "the biggest" features to be won. The largest datacenter, the datacenter that hosts the multi-server, Internet access capacity of the largest Turkish Telecom, the largest international access capacity ...

Our company is a fast and easy services provided by corporate and individual customers, all corresponding to the needs of the entire range of products and technological developments within the host always grew up with. Customer satisfaction is a must, she agreed, he tried to do their best work.

The smallest individual web site, the country's largest web sites of all sizes to provide Internet service, the service-to-date, fast and experienced team provide the company with the greatest power. This power is the nucleus of the services we provide. This is entirely their own business instead of worrying about the power of our customers to focus on their business provides web hosting.

2009 a year is really different for us. Our customers web hosting needs so you can be sure that we göreceğinizden you all the time.

Each type of hosting solution for your needs can contact us 7 days and 24 hours.

Datacenter, Verimerkezi
With this being the first and largest properties in Turkey remains Datacenter'lar.

Datacenter SadeceHosting mediums that with a safe, clean, aims to provide a redundant service. Energy Systems, Cooling Systems, Security Systems offers quality thanks to the documentation and audited on a regular basis.

Cisco and Juniper equipment carried on the internal network backbone switches, the bottom of the base serves Layer2 equipment.

Juniper M-series Internet backbone routers and equipment is provided over the MX.

SadeceHosting Datacenter will, with the largest infrastructure providers have direct links.

1x10 Gbit Turk Telekom - 4x1 Gbit (as redundant physical)

Tellcom 3x10 Gbit (as redundant physical)

At the same time in Turkey is the largest access providers and peering links.

Datacenter in the Juniper ISG and botnet DDOS protection products, providing our customers with network equipment.

Ipv6 IP base network system that is ready for broadcast on the broadcast is BGP4. Networkünden May 2009, our company carried out 128 thousand IP broadcast address.

Datacenter, Dedicated Servers, Web Hosting infrastructure

Fully developed by our own team of systems integrated with the Web Hosting Control Panel utilize all of our customers are buying service STRUCTURE runs servers via their own services only provide all the services and is based on managing a single point.

Control panel system currently consisting of 4 server Mail Server group, 3 from the server of the SQL Server group, 14 from the server of the Linux Web Hosting Windows Web Hosting Server Server group and 20 of the server manages a single point of all of our group.

In this model, a customer at the control panel system creates an e-mail account to send and process mail server, our group will carry out the command. This model raises investment costs but service very highest level of quality releases. As an example, a server at the backup servers in case of malfunction will be introduced and the problem customer experience has been very low amount, the highest values, erişebilinecektir online.

HP DL 380 G5, Dell PowerEdge 2950 III Dell blade servers as well as of 2008 and DELLEQUALLOGIC SadeceHosting PARK SAN disk systems, has added new hardware. In addition to hosting services, VPS, VDS, virtual systems, such as the high uptime thanks to possibilities of physical backup + software management capacity is reached.

Using RAID technology, hosting services offered by service SadeceHosting tamaminda in both performance and provide physical security and performance demands required by the building of any new instruments without stopping the yükseltebilecektir service.

QuadCore Intel Xeon CPU servers for the family who prefers our company hosting systems of writing these days is a physical back-up service 30 Terabytes capacity.

SadeceHosting in 2006, today is a member of the Microsoft SPLA partner program. For all the Microsoft-based hosting services offered by Windows 2003 Server family, as well as of 2008, Windows 2008 Server family uses as active. For special services such as Exchange hosting MSSQL and competent team of licensed and original software with the family thanks you completely SadeceHosting service offers. Service group on the Microsoft ASP, ASP.NET software, to provide services.

Linux is the greatest strength of our company comes from the base of the skills and technical capacity. Linux is about 12 years of experience in a PHP-MySQL application development environment to the technical staff, we offer on the Debian Linux distribution. Linux Web Hosting company in Turkey about the most recent service offering, the company having the most trouble-free service in its position.

Corporate Web Hosting service, e-mail systems and is the heart of the source of life. 9 million more mail that ends a day, 4 Terabytes of data with data space on the e-mail hizmetlerinizde Linux Qmail mail system, completely designed by our own team offer service with spam and antivirus systems.

SadeceHosting servers, Mars Telecom, and within his own office in 2 different datacenter in a total of 4 40U cabinet offers a special service as a regulated area.
Sadecehosting owned by 2 different bedroom in the system there are 5 pieces of physical Turk Telekom line. These lines with a capacity of 4 Gbit line 1, 1-line access to the capacity of a capacity of 10 Gbit Electronics Corporation. With these capabilities through the Internet service of the Turkish Telekom, the largest customer have to buy. Sadecehosting uses the most advanced network infrastructure. Superonline according to this structure, and Turkey's first and largest peering system, tr1 infrastructure with a capacity of 2 x 10 Gbit access is possible. With a total capacity of traffic in Turkey's largest infrastructure provider datacenter Sadecehosting state.

All accesses to base of Juniper Router, Cisco Switch environment is maintained via a fiber-optic network accesses. Mars in January 2008 from the Telecom network infrastructure supported by our company is currently the fastest access to the opportunities in our country uses.

Datacenter'imiz and access to information about our capacity to review the offer for the Datacenter OUR.

All services 7 / 24 is followed by a support team serving a total of 12 people, 4 are managed by team of expert engineers. Questions by phone, e-mail or ticket, this team of our system is considered and finalized by as soon as possible.

Tracking and tracing systems as the most likely technological intervention, and findings of the fastest tracks in all our dealings and management will allow us to make.

Server locations:

Special pages


sh.com.tr screenshot
Website research for Sadece Hosting on by WebHostingTop

Sadece Hosting Promotions

No website coupons announced! Looking to get a great webhosting deal using vouchers ? Checkout our current web hosting coupons list!
If you manage this brand, you must be logged in to update your promotions!

Add your promo code

Promotion:
Provide the start and end date
if the promotions expires
Your email (will not be displayed)
How much is 4 + 3 ? Respond with 7
 

PlansSadece Hosting Website Products

Shared - Linux Keep mouse
over features!
PriceDisk space Transfer UpdatedFree domain /
Allowed
smallfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Control Panel : CPanel
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Hosted domains : 1
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

25 Emails
Unlimited SubDomain
1 piece MySQL
1 Domain

Wordpress, Joomla, Drupal Compatible
Bundle Packages with Free Products
Data Security Guarantee
Uninterrupted Hosting Packages
Spam Mail Protection
Define Independent FTP Accounts
[...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/hosting
$1.58/mo.1 GB20 GB 0 / 1
mediumfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Control Panel : CPanel
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Hosted domains : 1
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

50 Emails
Unlimited SubDomain
1 piece MySQL
1 Domain

Wordpress, Joomla, Drupal Compatible
Bundle Packages with Free Products
Data Security Guarantee
Uninterrupted Hosting Packages
Spam Mail Protection
Define Independent FTP Accounts
[...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/hosting
$2.42/mo.7 GB30 GB 0 / 1
largefeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Control Panel : CPanel
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Hosted domains : 2
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

100 Emails
Unlimited SubDomain
1 piece MySQL
2 Domains

Wordpress, Joomla, Drupal Compatible
Bundle Packages with Free Products
Data Security Guarantee
Uninterrupted Hosting Packages
Spam Mail Protection
Define Independent FTP [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/hosting
$3.25/mo.10 GB50 GB 0 / 2
X LargefeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Control Panel : CPanel
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Hosted domains : 3
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

Unlimited Emails
Unlimited SubDomain
1 piece MySQL
3 Domains

Wordpress, Joomla, Drupal Compatible
Bundle Packages with Free Products
Data Security Guarantee
Uninterrupted Hosting Packages
Spam Mail Protection
Define Independent FTP [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/hosting
$6.58/mo.20 GBunmetered 0 / 3
Dedicated - Linux/Windows Keep mouse
over features!
PriceDisk space Transfer UpdatedRAM /
Dedicated IPs
DELL R230featuresPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
RAM : 16000 MB
CPU : Intel Xeon E3-1240 v5 4 Core (3.5 GHZ - 8 MB Cache)
Hosted domains : Unlimited
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

Immediate Delivery (10 minutes installation)

Unlimited Instant traffic Quota

100 Mbit / s Internet Access

2 x 450 GB NL-SAS (2.5 ''6Gbps 7.2K)
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/server
$69.00/mo.900 GB SASunmetered 16 GB
HP DL20 Gen9featuresPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
RAM : 8000 MB
CPU : Intel Xeon E3 4 Core (3.4 GHZ)
Hosted domains : Unlimited
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

100% of your own servers with internet access and hardware solutions we offer together as Dedicated Server or Dedicated Server. In our Dedicated Server services, parts warranty is provided by SH, defective parts are replaced within 15 minutes after [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/server
$79.00/mo.500 GB SASunmetered 8 GB
HP DL160 Gen9featuresPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
RAM : 8000 MB
CPU : Intel Xeon E5 8 Core (2.4 GHz)
Hosted domains : Unlimited
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/server
$169.00/mo.600 GB SASunmetered 8 GB
Reseller - Linux Keep mouse
over features!
PriceDisk space Transfer UpdatedFree domain /
Allowed
MinifeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Control Panel : CPanel
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Hosted domains : 25
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

200 E-Mail
25 pieces MySQL
Unlimited SubDomain

Wordpress, Joomla, Drupal Compatible
Bundle Packages with Free Products
Data Security Guarantee
Uninterrupted Hosting Packages
Spam Mail Protection
Define Independent FTP Accounts
Email [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/reseller
$15.00/mo.50 GB250 GB 0 / 25
MidifeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Control Panel : CPanel
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Hosted domains : 75
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

500 E-Mail
75 MySQL
Unlimited SubDomain

Wordpress, Joomla, Drupal Compatible
Bundle Packages with Free Products
Data Security Guarantee
Uninterrupted Hosting Packages
Spam Mail Protection
Define Independent FTP Accounts
Email [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/reseller
$29.00/mo.150 GB500 GB 0 / 75
MaxifeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Control Panel : CPanel
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Hosted domains : 150
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

Unlimited Quantity E-Mail
150 MySQL
Unlimited SubDomain

Wordpress, Joomla, Drupal Compatible
Bundle Packages with Free Products
Data Security Guarantee
Uninterrupted Hosting Packages
Spam Mail Protection
Define Independent FTP [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/reseller
$39.00/mo.200 GBunmetered 0 / 150
Cloud - Linux/Windows Keep mouse
over features!
PriceDisk space Transfer UpdatedRAM /
Dedicated IPs
SilverfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
RAM : 2000 MB
CPU : 1 core
Hosted domains : Unlimited
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

With SH Individual Cloud Server service, you do not have to have a fixed space like standard hosting services. This way you can up / down-scale your server according to your processing and data area needs and pay only for the amount of resources [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/xen-cloud
$11.99/mo.40 GB200 GB 2 GB
GoldfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
RAM : 2000 MB
CPU : 2 cores
Hosted domains : Unlimited
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/xen-cloud
$19.90/mo.50 GB300 GB 2 GB
PlatinumfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
RAM : 4000 MB
CPU : 3 cores
Hosted domains : Unlimited
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/xen-cloud
$29.90/mo.60 GB500 GB 4 GB
Cloud - Cloud Keep mouse
over features!
PriceDisk space Transfer UpdatedRAM /
Dedicated IPs
Pro-Cloud ConfigurationfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
RAM : 1000 MB
CPU : 1 Core
Hosted domains : Unlimited
Free domains : 0
Dedicated IPs : 0

CPU: 1-30 Cores
RAM: 1-80 GB
Disk: 10-1250 GB
Traffic: 100 GB-10 TB

With SH Individual Cloud Server service, you do not have to have a fixed space like standard hosting services. This way you can up / down-scale your server according to your [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/xen-cloud
$5.99/mo.10 GB100 GB 1 GB
Domains Keep mouse
over features!
Price Updated
.comfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free

.net 11.95 $ / year

.tv 36.00 $ / year

.biz 12.95 $ / year

.info 11.95 $ / year

.org 11.95 $ / year
Plan URL : https://www.sh.com.tr/checkdomain/domain/
$9.95/yr.
SSL Certificates Keep mouse
over features!
Price UpdatedDomains protected
Comodo PositiveSSLfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Domains protected : 1

256-Bit Encryption

No Document Required

Single Domain Support

The S SSL Secure (Secure Sockets Layer) certificate is a digital document that verifies the identity of the connected website and ensures that the information sent and received to the [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/ssl
$9.00/yr. 1
Comodo Essential SSLfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Domains protected : 1

Mobile Compatibility
256-Bit Encryption
No Document Required
Single Domain Support

The S SSL Secure (Secure Sockets Layer) certificate is a digital document that verifies the identity of the connected website and ensures that the information sent [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/ssl
$10.00/yr. 1
RapidSSL BasicfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Domains protected : 1

256 Bit Encryption
Single Domain Support
No Documentation Required
$ 11 .00 / year
Trusted Rapid SLL Certificates
Plan URL : https://www.sh.com.tr/tr/ssl?/cart%2fssl
$11.00/yr. 1
Comodo PositiveSSL WildcardfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Domains protected : Unlimited

Mobile Compatibility
256-Bit Encryption
No Document Required
Sub Domain Support

The S SSL Secure (Secure Sockets Layer) certificate is a digital document that verifies the identity of the connected website and ensures that the information sent and [...]
Plan URL : https://www.sh.com.tr/cart/ssl
$75.00/yr. all subdomains
RapidSSL WildcardfeaturesPayment Methods : Credit / Debit / Prepaid Cards
Support Options : Email, Help Desk, Phone / Toll-Free
Domains protected : Unlimited

Mobile Compatibility
256 Bit Encryption
No Documentation Required
$ 109 .00 / Year
Unlimited Subdomain
Plan URL : https://www.sh.com.tr/tr/ssl?/cart%2fssl
$109.00/yr. all subdomains

Contact information is managed by sh.com.tr representatives dnsadm@s..., hizmet@s..., admin@s..., sales@s..., info@s..., info@s... [login]
Claim this businessCreate a free account to manage sh.com.tr listing!

Web stats

Targeting: Turkey
Details for https://www.sh.com.tr/
Website DNS: ns2.sh.com.tr => 77.92.153.2 ( Istanbul ) / PremierDC Veri Merkezi Anonim Sirketi
ns3.sh.com.tr => 77.92.152.22 ( Istanbul ) / PremierDC Veri Merkezi Anonim Sirketi
ns1.sh.com.tr => 77.92.152.2 ( Istanbul ) / PremierDC Veri Merkezi Anonim Sirketi
ns4.sh.com.tr => 77.92.153.22 ( Istanbul ) / PremierDC Veri Merkezi Anonim Sirketi
MX::sh-com-tr.mail.protection.outlook.com => 104.47.9.36 ( Vienna ) / Microsoft Corporation - microsoft.com
Server Software: Apache
Website IP: 188.132.131.130
IP Location Country/State/City: Turkey / Istanbul / Istanbul - see top providers in Türkiye
ISP Name / ISP URL: PremierDC Veri Merkezi Anonim Sirketi / sh.com.tr

Customer testimonials

There are no customer testimonials listed yet. You can be the first one to add your testimonial here.

Add your own testimonial

This form is used exclusively for positive feedback, for a regular review click here

Your Name
Email (will be obfuscated)
One Hosted domain name with this company
Testimonial
(HTML tags are NOT allowed)
Minimum 100 characters
How much is 4 + 3 ? Respond with 7
 

Sadece Hosting Social Networks

https://www.linkedin.com/company/sadecehosting-com-inc-/
Sadecehosting.Com Inc. (established 2005) is a Privately Held entity having 431 followers on LinkedIn and 11-50 employees, industry Internet.
Sadece Hosting Blog  (RSS error) Blog added on February, 2020, with total 0 articles.

Domains trend


Sadece Hosting Domain trend

Sadece Hosting Customer Reviews

There are no customer or users ratings yet for this provider. You can click here to add your review

Add your own review [Toggle to basic/advanced form]

Required information

Select Hosting Plan
Overall Rating
Time Hosted
Features
Price / Cost
Customer Relation
Control Panel
Your Social URL, Name or Usernameeg. https://twitter.com/YOURID or https://facebook.com/YOURID
Your email
(will be obfuscated)
or login and come back to this page
Customer identification(Not public visible. Example Customer=1120 or Account=2121 or Order ID=511AAS3)
Your hosted domainExample mysite.net. If you have multiple domains, mention at least one
Summary of your posteg. sh.com.tr is best!
Your review HTML tags are NOT allowed! MINIMUM 100 characters!
Provide as much information as possible in your review! Too less information may be counted as not relevant and not approved!
Some customers might say good things like: "i'm happy with SadeceHosting" or bad things and complaints like: "this company sucks", or "is horrible", "sh.com.tr generated only problems", "scam or ripoff provider", but is your turn now to share your experience!
How much is 4 + 3 ? Respond with 7
 

Alternate top web hosting companies in Turkey

 • Profile completion status:
  Things done
  Company descriptions is fine
  Company address location is complete
  Company phone/fax is added
  Company Twitter and Facebook accounts are added
  "About page" URL or "Contact page" URLs are added
  Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URLs are added
  Products (plans) are added
  Note: Add a promotion or coupon

  100%
  Turk.net
  turk.net logo
  Alexa Rating16,994
 • Profile completion status:
  Things done
  Company descriptions is fine
  Company address location is complete
  Company phone/fax is added
  Company Twitter and Facebook accounts are added
  "About page" URL or "Contact page" URLs are added
  Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URLs are added
  Products (plans) are added
  Note: Add a promotion or coupon

  100%
  Odea Web
  odeaweb.com logo
  Alexa Rating17,717
 • Profile completion status:
  Things done
  Company descriptions is fine
  Company address location is complete
  Company phone/fax is added
  Company Twitter and Facebook accounts are added
  "About page" URL or "Contact page" URLs are added
  Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URLs are added
  Products (plans) are added
  Note: Add a promotion or coupon

  100%
  Alastyr
  alastyr.com logo
  Alexa Rating17,793
 • Profile completion status:
  Things done
  Company descriptions is fine
  Company address location is complete
  Company phone/fax is added
  Company Twitter and Facebook accounts are added
  "About page" URL or "Contact page" URLs are added
  Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URLs are added
  Products (plans) are added
  Note: Add a promotion or coupon

  100%
  Netinternet
  netinternet.com.tr logo
  Alexa Rating24,261

Compare to best hosting brands from Turkey new

Latest updated companies


Elder Node Alexa Rating86,923▼-55,350
eldernode.com logo
Profile completion status:
Things done
Company address location is complete
Company phone/fax is added
Company Twitter and Facebook accounts are added
"About page" URL or "Contact page" URLs are added
Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URLs are added
Products (plans) are added
Promotions are added

Things to do
Company descriptions is too short. Minimum 500 chars
86%
Eldernode is a small company that provides web hosting services, more than hosting servers in more than 12 locations worldwide! (Tr, HK, US, UK, DE, AT, IT, JP, DK, FR, NL, RO). 24x7 support, high-quality servers, hosting of popular databases.

xneelo.co.za Alexa Rating39,509▼-1,339 Domains83,466▲109
xneelo.co.za logo
Profile completion status:
Things done
Note: Company descriptions is short. Recommended 1000 chars
Company address location is complete
Company phone/fax is added
Company Twitter and Facebook accounts are added
"About page" URL or "Contact page" URLs are added
Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URLs are added
Products (plans) are added, but some are not updated from over 2 years
Note: Add a promotion or coupon

100%
At xneelo we’re passionate about web hosting – it’s our core business and it’s what we do best. We spend each day working hard to retain the trust of our customers. Inspired by our brand promise ‘Trusted in Hosting’, we deliver a web hosting service that is reliable and consistent, focusing on [...]

YOORshop Total Reviews: 18
Average Rating: 9 / 10
Good Reviews: 18
Bad Reviews: 0
Official Responses: 0
Alexa Rating944,882▼-638,296
yoorshop.hosting logo
Profile completion status:
Things done
Note: Company descriptions is short. Recommended 1000 chars
Company address location is complete
Company phone/fax is added
Company Twitter and Facebook accounts are added
"About page" URL or "Contact page" URLs are added
Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URLs are added
Products (plans) are added
Note: Add a promotion or coupon

100%
French web host with servers located worldwide : Europe (13 countries), Canada USA, and Singapore... We are a professionnal host offering turbo hosting with 100% NVMe SSD from € 7.95/month, including SSL and HTTP2 ! Ideal for ecommerce owners seeking performant hosting services at affordable [...]

Silk Host Total Reviews: 4
Average Rating: 5 / 10
Good Reviews: 2
Bad Reviews: 2
Official Responses: 2
Alexa Rating1,833,197▲1,272,398
silkhost.pk logo
Profile completion status:
Things done
Company descriptions is fine
Company address location is complete
Company phone/fax is added
Company Twitter and Facebook accounts are added
"About page" URL or "Contact page" URLs are added
Products (plans) are added, but some are not updated from over 2 years
Promotions are added, but some are not updated from over 2 years

Things to do
Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URLs are missing
86%
SilkHost.pk offers web hosting, domain registration, reseller hosting, business hosting, VPS and Dedicated Servers hosting priority support around the globe.Established in 2012 SilkHost.pk is providing top quality domain and hosting services in Pakistan and all over the world to our valued [...]

Linux Web Alexa Rating1,448,079▼-1,935,193
linuxweb.co.za logo
Profile completion status:
Things done
Company descriptions is fine
Company address location is complete
Company phone/fax is added
Company Twitter and Facebook accounts are added
"About page" URL or "Contact page" URLs are added
Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URLs are added
Products (plans) are added
Note: Add a promotion or coupon

100%
We are a small IT company with extensive, yet humble beginnings. After a number of years of graphic design, advertising and printing our founder, Selwyn Orren, decided to shift gears and narrow down what we really offered as services. We wanted to focus all our attention on the Web Design and [...]

Trademarks, logos & names are properties of their respective owners and protected by law.