Sadece Hosting review

0 user reviews, 0 testimonials, 20 products, 0 promotions, 3 social accounts, 15924 domains, Alexa #731234, listed 2008 (#6341)
sadecehosting.com logo!

Overview

Services: Web HostingDomain Registration

About Sadece Hosting

Şirketimiz Hakkında
Şirketimiz hakkında bir kaç cümle

2004 yılında kurulduk, 2005 yılında servislerimizi sunmaya başladık, teknolojiyi takip ettik, genelde hep bir adım önde kararlar aldık, hızlı uyguladık, çabuk adapte olduk ve en önemlisi tüm bu değişiklikleri müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre organize etmeyi başardık.

Bu yazıyı yazmadan önce 2007 yılındaki “hakkımızda” yazımızı tekrar okuduğumuzda, yazımızın sonunu “2007 yılı bize ne getirecek diye düşünmek yerine yaptığımız işten nasıl daha çok keyif alacağımızı düşünmeyi tercih ediyoruz” diye bitirmişiz.

2007 yılından bugüne şirketimiz pek çok konuda “ilk olma” özelliğinin yanında “en büyük” olma özelliklerini de kazandı. En büyük datacenter, en çok sunucu barındıran datacenter, en büyük Türk Telekom internet erişim kapasitesi, en büyük yurtdışı erişim kapasitesi…

Şirketimiz kurumsal ve bireysel müşterilerine sağladığı hızlı ve kolay servisler, ihtiyaçlarının tamamına karşılık gelen ürün yelpazesi ve teknolojik gelişmelerin tamamını bünyesinde barındırması sayesinde hep büyüdü. Müşteri memnuniyetini olmazsa olmaz kabul etti, yaptığı işi en iyi yapmak için çalıştı.

En ufak bireysel web sitesinden, ülkemizin en büyük web sitelerine kadar her boyuttaki internet servisini sunmak, bu servisleri güncel, hızlı ve tecrübeli bir ekip ile sağlamak şirketimizin en büyük gücüdür. Bu güç sağladığımız servislerin çekirdeğini oluşturur. Bu güç müşterilerimizin web hosting işlerini düşünmek yerine kendi işlerine tamamen odaklanmalarını sağlar.

2009 bizim için gerçekten farklı bir yıl oluyor. Sizler yani müşterilerimiz web hosting ihtiyaçlarınızda bizi her zaman yanınızda göreceğinizden emin olabilirsiniz.

Her tür Hosting çözüm ihtiyaçlarınız için bize 7 gün 24 saat danışabilirsiniz.

Datacenter, Verimerkezi
sayesinde bu Datacenter'lar Türkiye içerisindeki ilk ve en büyük olma özelliklerini korumaktadır.

SadeceHosting sahip olduğu Datacenter mecralarında güvenli, temiz, yedekli bir servis sunmayı amaçlar. Enerji Sistemleri, Soğutma Sistemleri, Güvenlik Sistemleri sayesinde kalite belgelerine sahiptir ve düzenli olarak denetime tabi tutulmaktadır.

İç network ekipmanları Cisco ve Juniper backbone switchler üzerinde yürütülmekte, alt ekipmanlar Layer2 tabanında servis vermektedir.

Internet omurgası Juniper MX ve M serisi router cihazlar üzerinden sağlanmaktadır.

SadeceHosting Datacenter, aşağıda belirttiğimiz Türkiye'nin en büyük alt yapı sağlayıcıları ile direk bağlantılara sahiptir.

Türk Telekom 1x10 Gbit - 4x1 Gbit (fiziksel yedekli olarak)

Tellcom 3x10 Gbit (fiziksel yedekli olarak)

Aynı zamanda Türkiye içerisindeki en büyük erişim sağlayıcılar ile peering bağlantılarına sahiptir.

Datacenter içerisinde Juniper ISG network ekipmanları ile DDOS ve Botnet koruma ürünleri müşterilerimize sağlanmaktadır.

IP tabanında ipv6 yayını için hazır durumdaki network sistemimiz üzerinde BGP4 yayın yapılmaktadır. Mayıs 2009 tarihinde 128 bin ip adresi yayını firmamız networkünden gerçekleştirilmektedir.

Datacenter, Kiralik Sunucu, Web Hosting Alt yapimiz

Tamamen kendi ekibimiz tarafindan geliştirilen Kontrol Panel uygulamamiz ile entegre çalişan sistemlerden oluşan Web Hosting hizmet yapimiz tüm müşterilerimizin satin aldiklari bütün hizmetleri sadece kendi servislerini yürüten sunucular üzerinden saglamak ve tek bir noktadan yönetmek üzerine kurulmuştur.

Kontrol Panel sistemimiz şu anda 4 sunucudan oluşan Mail Server grubumuz, 3 sunucudan oluşan SQL Server grubumuz, 14 sunucudan oluşan Linux Web Hosting Server grubumuz ve 20 sunucudan oluşan Windows Web Hosting Server Grubumuzun tamamini tek bir noktadan yönetmektedir.

Bu modelde bir müşterimiz bir e-mail hesabi yarattigi anda kontrol panel sistemimiz Mail Server grubumuza komut gönderecek ve işlemi gerçekleştirecektir. Bu model yatirim maliyetlerimizi çok yükseltmekte fakat servis kalitemizi en üst seviyeye çikartmaktadir. Örnek olarak bir sunucumuzun arizalanmasi durumunda yedek sunucular devreye girecek ve müşterilerimizin çok düşük bir miktarinda sorun yaşanarak en yüksek online degerlerine erişebilinecektir.

HP DL 380 G5, DELL PowerEdge 2950 III sunucularinin yani sira 2008 yili itibari ile SadeceHosting DELL BLADE ve DELLEQUALLOGIC SAN disk sistemlerini donanim parkina katmiştir. Hosting servislerinin yani sira VPS, VDS gibi sanal sistemlerimiz fiziksel yedekleme + yazilimsal yönetim imkanlari sayesinde en yüksek uptime kapasitesine ulaşmaktadir.

SadeceHosting hizmet sundugu Hosting servislerinin tamaminda RAID teknolojisini kullanarak hem performans hem de fiziksel güvenlik saglamakta ve gereken performans taleplerinde bu yapi sayesinde yeni cihazlari hiçbir hizmeti durdurmadan yükseltebilecektir.

Sunucularda INTEL Quadcore XEON Cpu ailesini tercih eden firmamiz Hosting sistemleri için bu yazimizi hazirladigimiz günlerde fiziksel yedekli 30 Terabyte kapasitede servis vermektedir.

SadeceHosting 2006 yilindan bugüne Microsoft SPLA partner programi üyesidir. Sundugu tüm Microsoft tabanli Hosting servisleri için Windows 2003 Server ailesinin yani sira 2008 yili itibari ile Windows 2008 Server ailesini aktif olarak kullanmaktadir. MSSQL ve Exchange Hosting gibi özel servisler için yetkin ekibi sayesinde SadeceHosting sizlere tamamen lisansli ve orijinal yazilim ailesi ile servis sunmaktadir. Microsoft servis grubumuz üzerinde ASP, ASP.NET yazilimlarina hizmet vermekteyiz.

Şirketimizin en büyük gücü Linux tabanindaki becerisi ve teknik kapasitesinden gelmektedir. Yaklaşik 12 yillik bir Linux tecrübesi bulunan teknik kadromuz sizlere PHP-MYSQL uygulama geliştirme ortamini DEBIAN Linux dagitimi üzerinde sunmaktadir. Şirketimiz Linux Web Hosting konusunda Türkiye içerisindeki en güncel hizmet sunan, en sorunsuz servis veren firma pozisyonundadir.

E-mail sistemlerimiz Kurumsal Web Hosting servisimizin hayat kaynagi ve kalbidir. Günde 9 milyondan fazla postayi sonlandiran, 4 Terabyte veri alani kullanima sahip e-mail hizmetlerinizde Linux QMAIL mail sistemimiz üzerinde, tamamen kendi ekibimiz tarafindan düzenlenmiş SPAM ve ANTIVIRUS sistemleri ile hizmet sunmaktayiz.

SadeceHosting sunuculari, Mars Telekom ve kendi ofisi içerisindeki 2 farkli datacenter bünyesinde toplamda 4 adet 40u kabinet içerisinde özel olarak düzenlenmiş alandan servis sunmaktadir.
Sadecehosting sahip oldugu 2 farkli sistem odasi içerisinde 5 adet fiziksel Türk Telekom hatti bulunmaktadir. Bu hatlardan 4 adet hat 1 Gbit kapasitesinde, 1 hat 10 Gbit kapasitesinde erişim kapasitesi saglamaktadir. Bu kapasiteler ile Türk Telekom üzerinden internet hizmeti satin alan En büyük müşteri durumundayiz. Sadecehosting en gelişmiş network alt yapilarini kullanir. Bu yapiya uygun olarak Superonline ve Türkiye'nin ilk ve en büyük peering sistemi olan tr1 alt yapisina 2 adet 10 Gbit kapasite ile erişim imkani bulunmaktadir. Toplam trafik kapasiteleri sayesinde Sadecehosting Türkiye içerisindeki en büyük alt yapi saglayici datacenter durumundadir.

Tüm erişimler Juniper Router tabaninda, Cisco Switch ortaminda fiberoptik erişimler üzerinden gerçekleştirilmektedir. Network altyapisi 2008 Ocak ayindan itibaren Mars Telekom tarafindan desteklenen firmamiz şu anda ülkemiz içerisindeki en hizli erişim imkanlarini kullanmaktadir.

Datacenter'imiz ve erişim kapasitemiz hakkinda bilgiler için Datacenter sayfamizi incelemenizi önermekteyiz.

Tüm servislerimiz 7/24 görev yapan toplamda 12 kişilik bir destek ekibi tarafindan izlenmekte, 4 kişilik uzman mühendis ekibimiz tarafindan yönetilmektedir. Sorulariniz telefon, e-mail veya ticket sistemimizden kabul edilir ve en kisa sürede bu ekiplerimiz tarafindan sonuçlandirilir.

Izleme ve takip sistemlerimiz teknolojik olarak pek çok olasiligi izler ve yönetim işlemlerimizde en hizli müdahale ve tespitleri yapmamiza olanak saglar.

-----

We were founded in 2004, in 2005 we began offering our services, we catch up with technology, they usually have a step ahead of the decisions, quickly implemented, and most importantly, all these changes, we have quickly adapted to the needs of our customers were able to get organized.

Before writing this article in 2007 "about us" when we read our article again, the end of our article, "the year 2007 will bring us what we do rather than worry about how much more pleasure from work alacağımızı prefer to think," he finished.

Since 2007 on many of our company, "becoming the first" feature, as well as "the biggest" features to be won. The largest datacenter, the datacenter that hosts the multi-server, Internet access capacity of the largest Turkish Telecom, the largest international access capacity ...

Our company is a fast and easy services provided by corporate and individual customers, all corresponding to the needs of the entire range of products and technological developments within the host always grew up with. Customer satisfaction is a must, she agreed, he tried to do their best work.

The smallest individual web site, the country's largest web sites of all sizes to provide Internet service, the service-to-date, fast and experienced team provide the company with the greatest power. This power is the nucleus of the services we provide. This is entirely their own business instead of worrying about the power of our customers to focus on their business provides web hosting.

2009 a year is really different for us. Our customers web hosting needs so you can be sure that we göreceğinizden you all the time.

Each type of hosting solution for your needs can contact us 7 days and 24 hours.

Datacenter, Verimerkezi
With this being the first and largest properties in Turkey remains Datacenter'lar.

Datacenter SadeceHosting mediums that with a safe, clean, aims to provide a redundant service. Energy Systems, Cooling Systems, Security Systems offers quality thanks to the documentation and audited on a regular basis.

Cisco and Juniper equipment carried on the internal network backbone switches, the bottom of the base serves Layer2 equipment.

Juniper M-series Internet backbone routers and equipment is provided over the MX.

SadeceHosting Datacenter will, with the largest infrastructure providers have direct links.

1x10 Gbit Turk Telekom - 4x1 Gbit (as redundant physical)

Tellcom 3x10 Gbit (as redundant physical)

At the same time in Turkey is the largest access providers and peering links.

Datacenter in the Juniper ISG and botnet DDOS protection products, providing our customers with network equipment.

Ipv6 IP base network system that is ready for broadcast on the broadcast is BGP4. Networkünden May 2009, our company carried out 128 thousand IP broadcast address.

Datacenter, Dedicated Servers, Web Hosting infrastructure

Fully developed by our own team of systems integrated with the Web Hosting Control Panel utilize all of our customers are buying service STRUCTURE runs servers via their own services only provide all the services and is based on managing a single point.

Control panel system currently consisting of 4 server Mail Server group, 3 from the server of the SQL Server group, 14 from the server of the Linux Web Hosting Windows Web Hosting Server Server group and 20 of the server manages a single point of all of our group.

In this model, a customer at the control panel system creates an e-mail account to send and process mail server, our group will carry out the command. This model raises investment costs but service very highest level of quality releases. As an example, a server at the backup servers in case of malfunction will be introduced and the problem customer experience has been very low amount, the highest values, erişebilinecektir online.

HP DL 380 G5, Dell PowerEdge 2950 III Dell blade servers as well as of 2008 and DELLEQUALLOGIC SadeceHosting PARK SAN disk systems, has added new hardware. In addition to hosting services, VPS, VDS, virtual systems, such as the high uptime thanks to possibilities of physical backup + software management capacity is reached.

Using RAID technology, hosting services offered by service SadeceHosting tamaminda in both performance and provide physical security and performance demands required by the building of any new instruments without stopping the yükseltebilecektir service.

QuadCore Intel Xeon CPU servers for the family who prefers our company hosting systems of writing these days is a physical back-up service 30 Terabytes capacity.

SadeceHosting in 2006, today is a member of the Microsoft SPLA partner program. For all the Microsoft-based hosting services offered by Windows 2003 Server family, as well as of 2008, Windows 2008 Server family uses as active. For special services such as Exchange hosting MSSQL and competent team of licensed and original software with the family thanks you completely SadeceHosting service offers. Service group on the Microsoft ASP, ASP.NET software, to provide services.

Linux is the greatest strength of our company comes from the base of the skills and technical capacity. Linux is about 12 years of experience in a PHP-MySQL application development environment to the technical staff, we offer on the Debian Linux distribution. Linux Web Hosting company in Turkey about the most recent service offering, the company having the most trouble-free service in its position.

Corporate Web Hosting service, e-mail systems and is the heart of the source of life. 9 million more mail that ends a day, 4 Terabytes of data with data space on the e-mail hizmetlerinizde Linux Qmail mail system, completely designed by our own team offer service with spam and antivirus systems.

SadeceHosting servers, Mars Telecom, and within his own office in 2 different datacenter in a total of 4 40U cabinet offers a special service as a regulated area.
Sadecehosting owned by 2 different bedroom in the system there are 5 pieces of physical Turk Telekom line. These lines with a capacity of 4 Gbit line 1, 1-line access to the capacity of a capacity of 10 Gbit Electronics Corporation. With these capabilities through the Internet service of the Turkish Telekom, the largest customer have to buy. Sadecehosting uses the most advanced network infrastructure. Superonline according to this structure, and Turkey's first and largest peering system, tr1 infrastructure with a capacity of 2 x 10 Gbit access is possible. With a total capacity of traffic in Turkey's largest infrastructure provider datacenter Sadecehosting state.

All accesses to base of Juniper Router, Cisco Switch environment is maintained via a fiber-optic network accesses. Mars in January 2008 from the Telecom network infrastructure supported by our company is currently the fastest access to the opportunities in our country uses.

Datacenter'imiz and access to information about our capacity to review the offer for the Datacenter OUR.

All services 7 / 24 is followed by a support team serving a total of 12 people, 4 are managed by team of expert engineers. Questions by phone, e-mail or ticket, this team of our system is considered and finalized by as soon as possible.

Tracking and tracing systems as the most likely technological intervention, and findings of the fastest tracks in all our dealings and management will allow us to make.

sadecehosting.com Cover
Website research for Sadece Hosting on by WebHostingTop

Promotions

No website coupons announced! Looking to get a great webhosting deal using vouchers ? Checkout our current web hosting coupons list!
If you manage this brand, you must be logged in to update your promotions!

Add your promo code

Promotion:
Provide the start date
and end date if the promotions expires!
Your email
(will not be displayed)
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

PlansWebsite Products

Shared - Linux Keep mouse
over features!
PriceDisk Space Transfer UpdatedFree Domain /
Allowed
smallfeaturesControl Panel : CPanel
Hosted domains : 1
$1.58/mo.1 GB20 GB / 1
mediumfeaturesControl Panel : CPanel
Hosted domains : 1
$2.42/mo.7 GB30 GB / 1
largefeaturesControl Panel : CPanel
Hosted domains : 3
$3.25/mo.10 GB50 GB / 3
X LargefeaturesControl Panel : CPanel
Hosted domains : 5
$6.58/mo.20 GBunmetered / 5
Dedicated - Linux/Windows Keep mouse
over features!
PriceDisk Space Transfer UpdatedRAM /
Dedicated IPs
DELL R230features
RAM : 8000 MB
CPU : 4 x 3.40GHz
Hosted domains : Unlimited
$79.00/mo.500 GBunmetered 8 GB
HP DL20 Gen9features
RAM : 8000 MB
CPU : 4 x 3.40GHz
Hosted domains : Unlimited
$79.00/mo.500 GBunmetered 8 GB
HP DL160 Gen9features
RAM : 8000 MB
CPU : 8 x 2.40GHz
Hosted domains : Unlimited
$169.00/mo.600 GBunmetered 8 GB
Cloud - Linux/Windows Keep mouse
over features!
PriceDisk Space Transfer UpdatedRAM /
Dedicated IPs
Silverfeatures
RAM : 2000 MB
CPU : 1 core
Hosted domains : Unlimited
$11.99/mo.30 GB200 GB 2 GB
Goldfeatures
RAM : 2000 MB
CPU : 2 cores
Hosted domains : Unlimited
$19.90/mo.50 GB300 GB 2 GB
Platinumfeatures
RAM : 4000 MB
CPU : 3 cores
Hosted domains : Unlimited
$29.90/mo.60 GB500 GB 4 GB
SSL Certificates Keep mouse
over features!
Price Updated
Comodo PositiveSSL $7.00/yr.
RapidSSL Basic $11.00/yr.
Comodo Essential SSL $14.00/yr.
GeoTrust QuickSSL Premium $49.00/yr.
Comodo PositiveSSL Wildcard $75.00/yr.
Comodo EssentialSSL Wildcard $80.00/yr.
RapidSSL Wildcard $109.00/yr.
Comodo EV SSL $149.00/yr.
GeoTrust True BusinessID with EV $149.00/yr.
GeoTrust QuickSSL Premium Wildcard $179.00/yr.

Contact information is managed by sadecehosting.com representatives dnsadm@s..., hizmet@s..., admin@s..., sales@s..., info@s... [login] Claim this businessCreate a free account to manage sadecehosting.com listing!

Web stats

Targeting: Turkey
Statistics
Site in business since:
Links to the site: 264
Details for https://www.sadecehosting.com/
Website DNS: ns2.sadecehosting.com => 77.92.153.10 ( Dronten ) / Equinix Turkey Internet Hizmetleri Anonim Sirketi - equinix.com
ns3.sadecehosting.com => 77.92.152.11 ( Dronten ) / Equinix Turkey Internet Hizmetleri Anonim Sirketi - equinix.com
ns1.sadecehosting.com => 77.92.152.10 ( Dronten ) / Equinix Turkey Internet Hizmetleri Anonim Sirketi - equinix.com
ns4.sadecehosting.com => 77.92.153.11 ( Dronten ) / Equinix Turkey Internet Hizmetleri Anonim Sirketi - equinix.com
MX::virusgw2.sadecehosting.com => 77.92.152.16 ( Dronten ) / Equinix Turkey Internet Hizmetleri Anonim Sirketi - equinix.com
MX::virusgw.sadecehosting.com => 77.92.152.15 ( Dronten ) / Equinix Turkey Internet Hizmetleri Anonim Sirketi - equinix.com
Server Software: Apache
Website IP: 212.68.36.130
IP Location Country/State/City: Turkey / Istanbul / Istanbul - see top providers in Türkiye
ISP Name / ISP URL: Equinix Turkey Internet Hizmetleri Anonim Sirketi / equinix.com
43
  Google+ Shares Count: 0

Customer Testimonials

There are no customer testimonials listed yet. You can be the first one to add your testimonial here.

Add your own testimonial

This form is used exclusively for positive feedback, for a regular review click here

Your Name
Email(will be obfuscated)
One Hosted domain name with this company
Testimonial
(HTML tags are NOT allowed!)
Minim 100 characters!
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Social Networks

https://www.linkedin.com/company/sadecehosting-com-inc-
About: Sadecehosting is biggest Web Hosting & Datacenter company in Turkey.

Sadecehosting has 750 sqmeter + 900 sq meter total datacenter area. N+N+1 Full redundant services plans.

Sadecehosting offers Co-Location area with N+N+1 SLA, detailed Hosting solutions and services.

Sadecehosting.Com Inc. (est. 2005) is a Privately Held entity having 431 followers on LinkedIn and 11-50 employees, industry Internet.
No official account on Google+ yet!
No official Blog yet!

Domains trend


Sadece Hosting domain trend

Customer Reviews

There are no customer or users ratings yet for this provider. You can click here to add your review

Add your own review [Toggle to basic/advance form]

Required info

Select Hosting Plan
Overall Rating
Time Hosted
Features
Price / Cost
Customer Relation
Control Panel
Your Social URL, Name or Usernameeg. https://twitter.com/YOURID or https://facebook.com/YOURID or https://plus.google.com/+YOURID
Your Email
(will be obfuscated)
Or login and come back to this page
Customer identification(Not public visible. eg Customer=1120 or Account=2121 or Order ID=511AAS3)
Your hosted domaineg. mysite.net. If you have multiple domains, mention at least one!
Summary of your posteg. sadecehosting.com is best!
Your review HTML tags are NOT allowed! MINIM 100 characters!
Provide as much information as possible in your review! Too less information may be counted as not relevant and not approved!
Some customers might say good things like: "i'm happy with SadeceHosting" or bad things and complaints like: "this company sucks", or "is horrible", "sadecehosting.com generated only problems", "scam or ripoff provider", but is your turn now to share your experience!
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Alternate top web hosting companies in Turkey


Compare to best hosting brands from Turkey new

Latest updated companies


123 Host.vn Alexa Rating231,342▼-34984
123host.vn logo!Profile completion status:
Things done
+ Note: Company descriptions is short (571). Recommended 1000 chars.
+ Company address location is complete.
+ Company phone/fax is added.
+ Company Twitter / Facebook / Google+ is added.
+ "About page" URL or "Contact page" URL are added
+ Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URL is added
+ Products (plans) are added.
Things to do
- Note: Add a promotion or coupon!
100%
123HOST Digital Storage Company Limited is the most enthusiastic customer supporting website hosting service provider. Established in 2012 with a young, dynamic and professional team. All our activities are based on closed-loop automation standards. This automation process will help to reduce the risks related to Human. Our hosting systems, domain names, VPSs operate independently and ...


Scaleup Tech Alexa Rating3,065,611▲719333
scaleuptech.com IconProfile completion status:
Things done
+ Company address location is complete.
+ Company phone/fax is added.
+ Company Twitter / Facebook / Google+ is added.
+ "About page" URL or "Contact page" URL are added
+ Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URL is added
+ Products (plans) are added.
Things to do
- Company descriptions is too short (495). Minimum 500 chars.
- Note: Add a promotion or coupon!
86%
In our four data centers in Germany we run managed hosting solutions with the most optimum performance and cost efficient mix of dedicated servers and cloud servers. We support businesses with our experience in the design of scalable server setups for their applications and with managed services, taking away the burdens of day-to-day system administration tasks. ScaleUp designs and manages ...

Maincubes Alexa Rating13,346,745
maincubes.com IconProfile completion status:
Things done
+ Company descriptions is fine.
+ Company address location is complete.
+ Company phone/fax is added.
+ "About page" URL or "Contact page" URL are added
+ Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URL is added
+ Products (plans) are added.
Things to do
- Facebook account is missing.
- Note: Add a promotion or coupon!
86%
Maincubes, headquartered in Frankfurt am Main, is a German company and part of the Zech Group, Bremen. FACTS We invest in modern technologies in order to save resources. Using energy efficiently is a key aspect of our business philosophy. Decades of experience and technical competence are the basis on which we develop future-oriented concepts. We are professionals in our area. We ...

23media Alexa Rating3,067,939
23media.com IconProfile completion status:
Things done
+ Note: Company descriptions is short (915). Recommended 1000 chars.
+ Company address location is complete.
+ Company phone/fax is added.
+ "About page" URL or "Contact page" URL are added
+ Products (plans) are added.
Things to do
- Google+ account is missing.
- Forum, Blog/Announcements, Knowledgebase or FAQ URL is missing.
- Note: Add a promotion or coupon!
71%
Already since 2009, 23media offers highly available hosting for national and international business customers and partners. In the most renowned and secure data centers in Germany, we now service more than 5000 dedicated dedicated servers and more than 120 server cabinets for various customer projects. Our own highly redundant fiber optic network with its own backbone reduces the probability

Trademarks, logos & names are properties of their respective owners and protected by law.