Czechia review

0 user reviews, 0 testimonials, 0 products, 0 promotions, 3 social accounts, 12774 domains, Alexa #278115, listed 2007 (#5741)
czechia.com logo!

Overview

About Czechia

O webhostingu CZECHIA.COM

Prezentace na Internetu je považována za důležitou a nevyhnutelnou součást dnešní doby. Naším cílem je poskytování vysoce kvalitních služeb pro firmy i jednotlivce, nabízení nejnovějších technologií, které zákazníkům pomohou v jejich růstu.

Počátky projektu webhostingu CZECHIA.COM sahají do roku 1996, kdy bylo ve společnosti ZONER software, a.s. založeno oddělení internetových služeb. Jako jedni z prvních v České republice jsme měli vlastní doménu s koncovkou COM a původní myšlenkou byla pomoc českým firmám prosadit se v zahraničí, hlavně v Americe. V té době ještě u nás téměř neexistovalo vzájemné propojení sítí českých poskytovatelů, a proto jsme naše první servery umístili v USA. Získané zkušenosti jsme následně využili a od roku 1997 začali nabízet profesionální webhostingové služby i na serverech v České republice. V roce 2001 jsme jako první specializovaný webhostingový poskytovatel zřídili vlastní datové centrum, které je připojeno přímo na uzel páteřní sítě GTS. V roce 2003 jsme se stali akreditovaným registrátorem doménových jmen CZ a v roce 2005 akreditovaným registrátorem domén EU.

Dnes patříme k hlavním poskytovatelům internetových služeb spojených s prezentací na internetu a e-komercí. Profesionální zázemí se skvělou konektivitou a nepřetržitou technickou podporou umožňuje našim zákazníkům maximální využití Internetu. Naše služby poskytujeme desetitisícům zákazníků převážně v České republice, ale i v dalších zemích. Webové stránky na našich serverech navštěvují denně miliony uživatelů sítě Internet.

Součástí internetové divize naší společnosti je také oddělení e-komerce, provozující nejúspěšnější komerční aplikaci pro provoz internetových obchodů Zoner inShop. Díky tomuto modernímu systému můžete prodávat své zboží koncovým zákazníkům i dealerům. Široká škála prodejních a marketingových funkcí dělá z tohoto produktu ideální řešení pro profesionální e-byznys.

ZONER software, a.s., se kromě Internetových služeb zabývá vývojem software v oblasti grafiky a multimedií, kde patří ke světové špičce. Součástí firmy je také vydavatelská divize Zoner press. Informace o naší společnosti naleznete na stránkách www.zoner.eu.

czechia.com Cover
Website research for Czechia on by WebHostingTop

Promotions

No website coupons announced! Looking to get a great webhosting deal using vouchers ? Checkout our current web hosting coupons list!
If you manage this brand, you must be logged in to update your promotions!

Add your promo code

Promotion:
Provide the start date
and end date if the promotions expires!
Your email
(will not be displayed)
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Plans

There are no products or services listed yet! To add any hosting plans, you have to login into your account!

Marketing information is managed by administrator@c... [login] Claim this businessCreate a free account to manage czechia.com listing!

Web stats

Targeting: Czech Republic

Customer Testimonials

There are no customer testimonials listed yet. You can be the first one to add your testimonial here.

Add your own testimonial

This form is used exclusively for positive feedback, for a regular review click here

Your Name
Email(will be obfuscated)
One Hosted domain name with this company
Testimonial
(HTML tags are NOT allowed!)
Minim 100 characters!
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Social Networks

No official account on Linkedin yet!
No official account on Google+ yet!
Czechia Blog Blog added on Nov, 2015, with total 582 articles, language cs-CZ.

Domains trend

Customer Reviews

There are no customer or users ratings yet for this provider. You can click here to add your review

Add your own review [Toggle to basic/advance form]

Required info

Overall Rating
Time Hosted
Features
Price / Cost
Customer Relation
Control Panel
Your Social URL, Name or Usernameeg. https://twitter.com/YOURID or https://facebook.com/YOURID or https://plus.google.com/+YOURID
Your Email Or login and come back to this page
Customer identification(Not public visible. eg Customer=1120 or Account=2121 or Order ID=511AAS3)
Your hosted domaineg. mysite.net. If you have multiple domains, mention at least one!
Summary of your posteg. czechia.com is best!
Your review HTML tags are NOT allowed! MINIM 100 characters!
Provide as much information as possible in your review! Too less information may be counted as not relevant and not approved!
(please specify which plan you used)
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Latest updated companies


Bamboozle.me
bamboozle.me IconBamboozle Web Services Inc. Bamboozle is a Cloud Provider with focus on solutions for Enterprises from Virtual Machines to Blockchain Applications. Based on its technology, Bamboozle has tailored a Web Hosting Package available in USA, UK, Australia and the UAE with free dedicated Professional Email (Zimbra), Website Monitoring (Monitis) Advanced Backup (JetBackup) and free SSLs starting at just USD 5.5/Month (renews at the same price ...

Lenasi
lenasi.co.ke IconHere at Lenasi, we have provided commercial web and server hosting to the Kenyan business market for a number of years. With our wealth of experience and expertise, we decided to bring the Best approach to you – the home user. Our public web hosting platform is built using the same cloud solution powered by OnAPP and cPanel hosting control panel used by corporate clients. We use only the highest quality hardware components and ...

Dotster
dotster.com IconDotster has established itself among the world largest domain name registrars with more than 3 million domain holdings under management and servicing hundreds of thousands of customers worldwide. Additionally, the company provides a feature-rich line of value-added services such as web hosting, design, and online security.

Aural Solutions
auralsolutions.com IconBy hosting your web site in AuralSolutions Services Ltd servers you can have peace of mind that your site stays in a fast, stable and secure invironment, paralleled with a great dedicated support. You'll have your cPanel web hosting control panel to fully manage your linux web hosting account with ease. Some included features are: - Softaculous Premium: You can easily install software like WordPress in one simple step. No coding or ...

Altus Host
altushost.com IconAltusHost is a hosting company dedicated to being the best in the industry. We have a wide number of solutions, both for personal use, all the way to large scale enterprise users. From our scalable shared accounts to large server clusters, you will find that we have reasonably priced hosting plans, which will meet your rock solid hosting expectations. You will find that our support system is second to none. We will facilitate your ...

Trademarks, logos & names are properties of their respective owners and protected by law.