Czechia review

0 user reviews, 0 testimonials, 0 products, 0 promotions, 3 social accounts, 12774 domains, Alexa #472939, listed 2007 (#5741)
czechia.com logo!

Overview

About Czechia

O webhostingu CZECHIA.COM

Prezentace na Internetu je považována za důležitou a nevyhnutelnou součást dnešní doby. Naším cílem je poskytování vysoce kvalitních služeb pro firmy i jednotlivce, nabízení nejnovějších technologií, které zákazníkům pomohou v jejich růstu.

Počátky projektu webhostingu CZECHIA.COM sahají do roku 1996, kdy bylo ve společnosti ZONER software, a.s. založeno oddělení internetových služeb. Jako jedni z prvních v České republice jsme měli vlastní doménu s koncovkou COM a původní myšlenkou byla pomoc českým firmám prosadit se v zahraničí, hlavně v Americe. V té době ještě u nás téměř neexistovalo vzájemné propojení sítí českých poskytovatelů, a proto jsme naše první servery umístili v USA. Získané zkušenosti jsme následně využili a od roku 1997 začali nabízet profesionální webhostingové služby i na serverech v České republice. V roce 2001 jsme jako první specializovaný webhostingový poskytovatel zřídili vlastní datové centrum, které je připojeno přímo na uzel páteřní sítě GTS. V roce 2003 jsme se stali akreditovaným registrátorem doménových jmen CZ a v roce 2005 akreditovaným registrátorem domén EU.

Dnes patříme k hlavním poskytovatelům internetových služeb spojených s prezentací na internetu a e-komercí. Profesionální zázemí se skvělou konektivitou a nepřetržitou technickou podporou umožňuje našim zákazníkům maximální využití Internetu. Naše služby poskytujeme desetitisícům zákazníků převážně v České republice, ale i v dalších zemích. Webové stránky na našich serverech navštěvují denně miliony uživatelů sítě Internet.

Součástí internetové divize naší společnosti je také oddělení e-komerce, provozující nejúspěšnější komerční aplikaci pro provoz internetových obchodů Zoner inShop. Díky tomuto modernímu systému můžete prodávat své zboží koncovým zákazníkům i dealerům. Široká škála prodejních a marketingových funkcí dělá z tohoto produktu ideální řešení pro profesionální e-byznys.

ZONER software, a.s., se kromě Internetových služeb zabývá vývojem software v oblasti grafiky a multimedií, kde patří ke světové špičce. Součástí firmy je také vydavatelská divize Zoner press. Informace o naší společnosti naleznete na stránkách www.zoner.eu.

czechia.com Cover
Website research for Czechia on by WebHostingTop

Promotions

No website coupons announced! Looking to get a great webhosting deal using vouchers ? Checkout our current web hosting coupons list!
If you manage this brand, you must be logged in to update your promotions!

Add your promo code

Promotion:
Provide the start date
and end date if the promotions expires!
Your email
(will not be displayed)
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Plans

There are no products or services listed yet! To add any hosting plans, you have to login into your account!

Contact information is managed by czechia.com representatives admin@z..., administrator@c..., webmaster@c..., admin@c..., support@c..., sales@c..., contact@c..., info@c... [login] Claim this businessCreate a free account to manage czechia.com listing!

Web stats

Owner: ZONER software
Targeting: Czech Republic
Statistics
Site in business since:
Links to the site: 931
Details for https://www.czechia.com/
Website DNS: ns1.regzone.cz => 217.198.113.10 ( Kurim ) / Zoner Software A.S - zoner.com
ns1.regzone.info => 81.0.233.94 ( Prague ) / Zoner Software A.S - zoner.com
ns1.regzone.de => 23.92.29.43 ( Pomona ) / Linode LLC - linode.com
MX::10mx.zoner.com => 217.198.123.7 ( Kurim ) / Zoner Software A.S - zoner.com
MX::relay.zoner.com => 217.198.120.4 ( Kurim ) / Zoner Software A.S - zoner.com
MX::15mx.zoner.com => 81.0.233.90 ( Prague ) / Zoner Software A.S - zoner.com
Server Software: Apache/2.2.22 (Debian)|PHP/5.4.45-0+deb7u5
Website IP: 217.198.122.64
IP Location Country/State/City: Czech republic / Jihomoravsky kraj / Kurim - see top providers in Česká Republika
ISP Name / ISP URL: Zoner Software A.S / zoner.com
650
  Linkedin Shared Count: 1
  Google+ Shares Count: 0

Customer Testimonials

There are no customer testimonials listed yet. You can be the first one to add your testimonial here.

Add your own testimonial

This form is used exclusively for positive feedback, for a regular review click here

Your Name
Email(will be obfuscated)
One Hosted domain name with this company
Testimonial
(HTML tags are NOT allowed!)
Minim 100 characters!
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Social Networks

No official account on Linkedin yet!
No official account on Google+ yet!
Czechia Blog Blog added on 2015 Nov, with total 603 articles, language cs-CZ.

Domains trend

Customer Reviews

There are no customer or users ratings yet for this provider. You can click here to add your review

Add your own review [Toggle to basic/advance form]

Required info

Overall Rating
Time Hosted
Features
Price / Cost
Customer Relation
Control Panel
Your Social URL, Name or Usernameeg. https://twitter.com/YOURID or https://facebook.com/YOURID or https://plus.google.com/+YOURID
Your Email Or login and come back to this page
Customer identification(Not public visible. eg Customer=1120 or Account=2121 or Order ID=511AAS3)
Your hosted domaineg. mysite.net. If you have multiple domains, mention at least one!
Summary of your posteg. czechia.com is best!
Your review HTML tags are NOT allowed! MINIM 100 characters!
Provide as much information as possible in your review! Too less information may be counted as not relevant and not approved!
Some customers might say good things like: "i'm happy with Czechia" or bad things and complaints like: "this company sucks", or "is horrible", "czechia.com generated only problems", "scam or ripoff provider", but is your turn now to share your experience!

Please specify which product plan you used!
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Alternate top web hosting companies in Czech Republic


Latest updated companies


Exa Bytes
exabytes.com logo!Exabytes has specialized in providing web hosting services and helping SME to grow their businesses online to achieve their dreams since its establishment in 2001. Today we serve over 75,000+ Customers (from individuals, students, small & medium size businesses, to government and public listed companies) in 121 countries and manage over 1000+ servers with 100,000+ websites, 1,000,000+ email ...


Exa Bytes
exabytes.sg logo!Exabytes has specialized in providing web hosting services since year 2001. Ranked No. 1 in Malaysia since 2005, we now serve over 75,000+ Customers (from individuals, students, small & medium size businesses, to government and public listed companies) in 121 countries and manage over 1000+ Servers with 100,000+ websites, 1,000,000+ email accounts. Our products include the latest Cloud Hosting, ...

Exabytes
exabytes.my logo!Exabytes has specialized in providing web hosting services and helping SME to grow their businesses online to achieve their dreams since its establishment in 2001. Today we serve over 75,000+ Customers (from individuals, students, small & medium size businesses, to government and public listed companies) in 121 countries and manage over 1000+ servers with 100,000+ websites, 1,000,000+ email ...

Owl-Host
owl-host.com logo!Powerful cPanel CloudFlare Powered Shared Hosting We are a small team based in Europe, UK and Serbia, always available to answer your questions and to meet your needs. After many years spending in providing quality Web Hosting and development in several Companies and as Freelancers, we decided to start our own Web Business. Our ethos is based on providing top-quality hosting, constantly ...

Dts-Net
dts-net.com logo!Quality Online Services Since 1997 A+ BBB Rating At DTS-NET, we pride ourselves in providing web hosting with a rare combination of unmatched reliability, quality and affordability with a 60 Day Money Back Guarantee on any service. We have received numerous web hosting awards featuring our dedication to excellence in the web hosting field. Start by registering a domain, or check out our low ...

Trademarks, logos & names are properties of their respective owners and protected by law.