Czechia review

This review cover a general impression of czechia.com webhosting features like support, data center, price, control panel & more. Brand #5741, listed from 2007.

Overview

About Czechia

O webhostingu CZECHIA.COM

Prezentace na Internetu je považována za důležitou a nevyhnutelnou součást dnešní doby. Naším cílem je poskytování vysoce kvalitních služeb pro firmy i jednotlivce, nabízení nejnovějších technologií, které zákazníkům pomohou v jejich růstu.

Počátky projektu webhostingu CZECHIA.COM sahají do roku 1996, kdy bylo ve společnosti ZONER software, a.s. založeno oddělení internetových služeb. Jako jedni z prvních v České republice jsme měli vlastní doménu s koncovkou COM a původní myšlenkou byla pomoc českým firmám prosadit se v zahraničí, hlavně v Americe. V té době ještě u nás téměř neexistovalo vzájemné propojení sítí českých poskytovatelů, a proto jsme naše první servery umístili v USA. Získané zkušenosti jsme následně využili a od roku 1997 začali nabízet profesionální webhostingové služby i na serverech v České republice. V roce 2001 jsme jako první specializovaný webhostingový poskytovatel zřídili vlastní datové centrum, které je připojeno přímo na uzel páteřní sítě GTS. V roce 2003 jsme se stali akreditovaným registrátorem doménových jmen CZ a v roce 2005 akreditovaným registrátorem domén EU.

Dnes patříme k hlavním poskytovatelům internetových služeb spojených s prezentací na internetu a e-komercí. Profesionální zázemí se skvělou konektivitou a nepřetržitou technickou podporou umožňuje našim zákazníkům maximální využití Internetu. Naše služby poskytujeme desetitisícům zákazníků převážně v České republice, ale i v dalších zemích. Webové stránky na našich serverech navštěvují denně miliony uživatelů sítě Internet.

Součástí internetové divize naší společnosti je také oddělení e-komerce, provozující nejúspěšnější komerční aplikaci pro provoz internetových obchodů Zoner inShop. Díky tomuto modernímu systému můžete prodávat své zboží koncovým zákazníkům i dealerům. Široká škála prodejních a marketingových funkcí dělá z tohoto produktu ideální řešení pro profesionální e-byznys.

ZONER software, a.s., se kromě Internetových služeb zabývá vývojem software v oblasti grafiky a multimedií, kde patří ke světové špičce. Součástí firmy je také vydavatelská divize Zoner press. Informace o naší společnosti naleznete na stránkách www.zoner.eu.

Related links


czechia.com Facebook Cover
Website research for Czechia on by WebHostingTop

Promotions

No website coupons announced! Looking to get a great webhosting deal using vouchers ? Checkout our current web hosting coupons list!
If you manage this brand, you must be logged in to update your promotions!

Add your promo code

Promotion:
Provide the start date
and end date if the promotions expires!
Your email
(will not be displayed)
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Plans

There are no products or services listed yet! To add any hosting plans, you have to login into your account!

Marketing information is managed by administrator@czechia.cz [login]

Web stats

Targeting: Czech Republic

Customer Testimonials

There are no customer testimonials listed yet. You can be the first one to add your testimonial here.

Add your own testimonial

This form is used exclusively for positive feedback, for a regular review click here

Your Name
Email(will be obfuscated)
One Hosted domain name with this company
Testimonial
(HTML tags are NOT allowed!)
Minim 100 characters!
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Social Networks

No official account on Linkedin yet!
No official account on Google+ yet!
Czechia Blog See recent blogs summary posts:
- Výrazné slevy domén PRESS, ME, YOGA, WEBCAM - Registrujte nové domény ME (Černá Hora) nebo doménu PRESS i další domény se super slevou!
- Předobjednejte si domény LIVE a STUDIO již dnes - Ve středu 28. 10. 2015 bude spuštěna volná registrace nových generických domén .live a .studio.
- Registrujte si domény STUDY - Registrujte nové generické domény. Nyní máme v nabídce domény .study.

Domains trend

Customer Reviews

There are no customer or users ratings yet for this provider. You can click here to add your review

Add your own review [Toggle to advance form]

Required info

Overall Rating
Time Hosted
Features
Price / Cost
Customer Relation
Control Panel
Your Name or Username Check to not display public
Your Email Or login and come back to this page Check to not display at all
Customer identification(eg Customer=10 or Account=21 or Order ID=53)
Your hosted domainif you have multiple domains, mention at least one!
Summary of your posteg. czechia.com is best!
Your review HTML tags are NOT allowed! MINIM 100 characters!
Provide as much information as possible in your review! Too less information may be counted as not relevant and not approved!
(please specify which plan you used)
How much is 2+2 ? Respond with 4
 

Latest updated companies


dot.ph
dot.ph IcondotPH is the Official Domain Registry of the Philippines. We are the center of the Philippine Internet Domain Name System. We have been involved in the Internet since 1989, five years before the Philippines was officially connected to the Internet backbone. Dependability, reliability and innovation are hallmarks of the services we offer. As the Official Domain Registry of the Philippines, dotPH is the center of the Philippine ...

50Webs
50webs.com Icon50Webs is owned by LiquidNet Ltd. - a UK based web hosting company. The 50Webs web hosting service was launched in November 2004 with one main goal - to power budget websites while offering a scalable platform for them to grow. Source: https://www.50webs.com/company/ With many web hosting services to choose from, here are a few reasons why many website owners have chosen the budget solutions of 50Webs.com. Total Dedication to ...

Bravenet
bravenet.com IconBravenet is the ultimate provider of a complete website solution including web hosting, site building, domains and free web tools. It all started back in 1997. Dave, our founder, was building a website and was in need of a guestbook. He combed the Web, looking for a decent free guestbook service, and came to realize that the few services available were either too hard to install, or too limited to be of much use. All he wanted ...

Planet Hoster
planethoster.net IconPlanetHoster provides web hosting, domain name registration, SSL Certificates and various other web solutions. We have our own redundant IP network to ensure all hosted sites and servers remain available at all times. We serve more than 40,000 customers using our hybrid cloud infrastructure, which is distributed over our facilities in Montreal, Canada and Paris, France. We proudly serve more than 100,000 websites in North America and ...

Hawk Host
hawkhost.com IconHawk Host was founded in 2004 and provides shared hosting, reseller hosting, semi-dedicated and virtual hosting in Dallas, Los Angeles, Washington DC, Amsterdam NL, Singapore SG and Hong Kong China. We leverage our extensive knowledge of web hosting and software development to create reliable self sustaining solutions. We believe that the best hosting solution is one where the services themselves know how to recover from common ...

Trademarks, logos & names are properties of their respective owners and protected by law.